KLUB ŁUCZNICZY-A3D Toszek

AKTUALNOŚCI

KLUB

ŁUCZNICZA SZKÓŁKA

OFERTA DLA FIRM I INSTYTUCJI

KONTAKT

GALERIA

LINKI

 

   

  

PODSUMOWANIE

 I Pucharu Polski w Łucznictwie Terenowym FIELD (WA) 2012


    

Finałowa, III runda I Pucharu Polski w Łucznictwie Terenowym FIELD (WA) 2012 za nami, czyli koniec sezonu łucznictwa FIELD (WA). Dlatego czas na krótkie podsumowanie całego cyklu tej imprezy.
   
I Puchar Polski FIELD pod przewodnictwem Polskiego Związku Łuczniczego, wg. regulaminu terenowego World Archery (WA) został rozpoczęty 19 maja 2012 w Rudzie Śląskiej. Był to piękny majowy dzień o umiarkowanej temperaturze. Zawody odbyły się na terenie parku położonego w samym centrum Rudy Śląskiej. Głównym organizatorem był UKS GROT Ruda Śląska. Rozgrywka polegała na oddaniu 3 strzałów do każdego z 22 celi, umieszczonych na oznaczonych dystansach. Trasa pod względem trudności była raczej umiarkowana. Cele znajdowały się zarówno w gąszczu krzewów i drzew, jak i w miejscach odsłoniętych. Specyficznego klimatu strzelania w terenie dodawały odgłosy z pobliskiego mini-zoo. Organizacja zawodów była na wysokim poziomie zarówno pod względem sportowym, jak i gościnnym. Kawa, herbata, drożdżówki i kiełbasa z grilla dopełniły miłej atmosfery strzelania. W zawodach udział wzięło 32 zawodników. Frekwencja trochę mała, ale zadowalająca, biorąc pod uwagę fakt, że to dopiero pierwsze zawody FIELD (WA). Dużym atutem organizacji tej rundy była lokalizacja imprezy, gdyż spacerowicze w parku byli jednocześnie publicznością. Ich żywe zainteresowanie spowodowało, że można śmiało powiedzieć, iż była to jednocześnie doskonała forma popularyzacji łucznictwa; nie tylko terenowego.

  

   

II Runda, tzw. „toszecka”, odbyła się 7 lipca 2012. Był to bardzo gorący letni dzień. Temperatura miejscami dochodziła do 35 st.C w cieniu. Rozgrywka przeprowadzona została w Zalesiu koło Toszka, na prywatnym terenie gospodarstwa agroturystycznego w malowniczej scenerii lasu, stawów pełnych ryb i łąk niczym pola golfowe. Tym razem organizatorem był młody, lecz prężnie rozwijający się Klub Łuczniczy A3D Toszek. Podobnie jak w I rundzie rozgrywka polegała na zdobyciu jak największej liczby punktów na 22 celach z dystansami oznaczonymi. Ciekawostką było strzelanie nad jednym ze stawów do celu umieszczonego na drugim brzegu. Ogólnie trasa była raczej krótka i łatwa, lecz bardzo nasłoneczniona. Doskwierający upał, chmary owadów znad stawów podniosły poziom trudności. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania zapewniając uczestnikom sprawną obsługę, niezliczone ilości płynów chłodzących prosto z lodówki oraz posiłków w postaci drożdżówek, pączków i grillowanej kiełbasy. Odnotowano niewielki wzrost frekwencji, ale napawający optymizmem przyszłość łucznictwa terenowego. Udział wzięło tym razem 34 zawodników PZŁucz. Być może frekwencja byłaby większa, lecz na pewno miał na to wpływ sezon urlopów i wakacji. Dodatkową atrakcją tej rundy był pojedynek zwycięzców wszystkich kategorii sprzętowo-wiekowych o tytuł „Najlepszego z Najlepszych” i Puchar ufundowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Toszek.

   

   

No i przyszedł czas finał. III runda została zorganizowana 1 września 2012 w Jaworzu koło Bielska-Białej. Ta miejscowość to w zasadzie już mekka dla łuczników terenowych. Niestety, tym razem słońca w górach nie było, a wręcz niebo płakało - chyba nad tym, że to już ostatnie spotkanie z cyklu Pucharu Polski Field'a w 2012r. Organizatorami tej rundy ze strony PZŁucz były wspólnie kluby GROT Ruda Śląska i A3D Toszek. Główna obsługa techniczna, rekreacyjna i gastronomiczna została powierzona Centrum Łuczniczemu z Jaworza, czyli komu? Zgadza się, Lucjan Socha. Doświadczenie tego organizatora pozwoliło przygotować trasę zdecydowanie inną niż poprzednie. Długa, trudna, chwilami nawet bardzo wymagająca. Szczególnie we znaki dała się zawodnikom będącym pierwszy raz na zawodach terenowych. W tej rundzie udział wzięło już 45 zawodników, co oznacza znaczny wzrost zainteresowania tą dyscypliną łuczniczą. Niestety, ze względu na warunki pogodowe i wpływ ich na bezpieczeństwo startujących, decyzją sędziego głównego PZŁucz, trasa została skrócona z 24 do 12 celi. Ognisko z pieczeniem kiełbasy i dekoracja zawodników tej rundy oraz finalistów I Pucharu Polski Field zakończyły sezon łucznictwa terenowego Field (WA).

   

   

Podsumowując, w każdej kolejnej rundzie odnotowano wzrost liczby startujących, będący dowodem na rosnącą popularność łucznictwa terenowego organizowanego przez Polski Związek Łuczniczy. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym frekwencję jest otwartość klubów na nowych członków-zawodników oraz zachęta do uprawiania tej dyscypliny sportowej z dozą rekreacji. Została przełamana dotychczasowa dominacja łuków tradycyjnych i bloczkowych jako sprzętu bardziej popularnego w zawodach terenowych Field i 3D w Polsce. To chyba pierwsze zawody gdzie większość stanowiły łuki klasyczne. Poprzez różne lokalizacje i charakterystyki terenów ukazano uniwersalność tej odmiany łucznictwa, a możliwość organizacji zawodów w miejscach publicznych sprzyja popularyzacji tego pięknego sportu.
    
Dziękując wszystkim osobom zaangażowanym i mającym wkład w rozwój łucznictwa terenowego FIELD, a w szczególności zawodnikom za zaufanie i udział, już zapraszamy na II Puchar Polski FIELD w 2013r. - także nowych współorganizatorów i adeptów łucznictwa.
   
Na zakończenie trochę danych statystycznych.
Łącznie w zawodach I Pucharu Polski w Łucznictwie Terenowym FIELD (WA) w 2012r. udział wzięło 62 zawodników.
   
Udział zawodników z podziałem na płeć:
Kobiety = 11
Mężczyźni = 51
   
Udział zawodników z podziałem na wiek:
Seniorki = 4
Seniorzy = 29
Juniorki = 2
Juniorzy = 6
Młodziczki = 5
Młodzicy = 16
    
Udział zawodników z podziałem na sprzęt:
Łuki Klasyczne = 26
Łuki Angielskie = 13
Łuki Bloczkowe = 12
Łuki Bloczkowe OPEN = 6
Łuki Bare Bow = 4
Łuki Horse Bow = 1
   
Liczba zawodników w poszczególnych rundach pucharowych:
I runda - Ruda Śląska = 32
II runda - Toszek = 34
III runda - Jaworze = 45
    
Frekwencja zawodników względem obecności na rundach:
Obecność na wszystkich 3-ch rundach = 19
Obecność tylko na 2-ch rundach = 11
Obecność tylko na 1-ej rundzie = 32
    
Udział zawodników wg. klubów:
UKS GROT Ruda Śląska = 28
KŁ A3D Toszek = 13
KS TEMPO Stolarzowice = 9
KŁ X10 Jaworze= 7
KŁ DOLNOŚLĄZAK Wrocław = 1
UKS KALINKA 51 Szczecin = 1
niezrzeszeni = 3
    
Łącznie w 3 rundach pucharowych rozdano 89 medali, w tym:
Złoty = 44
Srebrny = 27
Brązowy = 18
    
Udział medalowy względem klubów (w tym podział na Złoty/Srebrny/Brązowy)
41 medali - UKS GROT Ruda Śląska (21/10/10)
18 medali - KŁ A3D Toszek (10/6/2)
16 medali - KS TEMPO Stolarzowice (6/7/3)
7 medali – KŁ X10 Jaworze (4/2/1)
4 medale - niezrzeszeni (0-2-2)
2 medale – UKS KALINKA 51 Szczecin (2-0-0)
1 medal – KŁ DOLNOŚLĄZAK Wrocław (1-0-0)

    

   

  WYNIKI I rundy FIELD (WA) 2012 – Ruda Śląska

WYNIKI II rundy FIELD (WA) 2012 – Toszek

WYNIKI III rundy FIELD (WA) 2012 – Jaworze


KLASYFIKACJA GENERALNA I Pucharu Polski w FIELD (WA) 2012 - FINAŁ